Skip to main content

جراحی باریاتریک چیست؟

جراحی چاقی چیزی غیر از اصطلاح رایج است که به طور کلی برای بسیاری از انواع جراحی های کاهش وزن استفاده می شود. این جراحی ها برای کاهش وزن در سیستم گوارش شما تغییراتی ایجاد می کند. آنها یا مقدار غذایی را که می توانید دریافت کنید محدود می کنند و یا توانایی شما را در جذب تغذیه کم میکنند و در  بعضی موارد هر دو را کاهش می دهند.

این نوع جراحی ها زمانی انجام می شود که رژیم های غذایی یا برنامه های ورزشی برای فرد مفید واقع نشده باشد و فرد در اثر وزن خود دچار بیماری جدی شده باشد. بای پس معده رایج ترین نوع جراحی چاقی است و بیشتر جراحان این جراحی را ترجیح می دهند زیرا معمولاً عوارض کمتری نسبت به سایر جراحی های کاهش وزن دارد.

این جراحی ها به طور کلی برخی خطرات و عوارض جانبی را به همراه دارد و بیمار مجبور است به طور دائمی در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کند و همچنین یک برنامه ورزشی ثابت را برنامه ریزی کند تا بتواند موفقیت پایدار جراحی های چاقی را تضمین کند.

انواع کاهش وزن / جراحی های بریاتریک

انحراف بیلیوپانکراس با سوییچ  دوازدهه (BPD / DS).

گاستروپلاستی اسلیو آندوسکوپی.

بای پس معده (Roux-en-Y)

بالون داخل معده

گاسترکتومی اسلیو

انحراف بیلیوپانکراس با سوییچ  دوازدهه (BPD / DS).:

گفته می شود این روش یا روند کاهش وزن کمتر متداول است و دارای دو مرحله مهم است.

گام اولیه گاسترکتومی اسلیو نیز نامیده می شود که در آن هشتاد درصد معده بیمار برداشته می شود و یک معده لوله ای شکل بسیار کوچکتر ایجاد میشود. دریچه پیلوریک که مواد غذایی را به روده کوچک آزاد می کند در کنار قسمتهایی از روده کوچک که معمولاً به معده متصل می شود، باقی می ماند. مرحله دوم و همچنین مرحله آخر ، دور زدن اکثر روده به اثنی عشر است که در نزدیکی معده واقع شده است. این جراحی ها یک بار انجام می شود ، میزان غذای مصرفی شما را کاهش می دهد و همچنین میزان جذب مواد مغذی نیز که به طور کلی شامل چربی ها و پروتئین ها است محدودمی گردد. این جراحی عمدتا با هم انجام می شود اما به ندرت در برخی موارد ، به عنوان دو عمل جراحی بزرگ اول گاسترکتومی اسلیو و پس از شروع کاهش وزن ، بای پس روده انجام می شود. این روش حتی اگر نتایج موثر باشد خطرات بیشتری دارد. بنابراین ، برای جلوگیری از هرگونه سو اتفاق ، این جراحی برای بیمارانی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بیشتر از 50 باشد توصیه می شود.

گاستروپلاستی اسلیو آندوسکوپی

یکی از آخرین انواع جراحی های کاهش وزن ، گاستروپلاستی اسلیو آندوسکوپی است. در این روش با کمک دستگاه بخیه اندوسکوپی از اندازه معده بیمار کاسته می شود. وقتی شاخص توده بدنی یک فرد 30 یا بالاتر باشد ، همچنین برنامه غذایی و ورزشی وی نتیجه ای نداشته است ، این جراحی توصیه می شود. از طریق عمل گاستروپلاستی اسلیو آندوسکوپیک کاهش وزن قابل توجهی مشاهده می شود زیرا جراحی مصرف غذا را محدود می کند و علاوه بر این عمل کمتر تهاجمی است و میزان عوارض نیز کمتر است.

بای پس معده: (Roux-en-Y)

جراحی بای پس معده را بای پس معده Roux-en-Y نیز می گویند. در این روش ، یک کیسه کوچک که در معده است مستقیماً به روده کوچک متصل می شود. و بنابراین غذای یک بار بلعیده شده از کیسه کوچک معده به روده کوچک عبور می کند بدون اینکه از بیشتر معده و قسمت اولیه روده کوچک عبور کند.

این روش متداول ترین روش کاهش وزن است که در سطح جهان دنبال می شود و مانند هر عمل جراحی کاهش وزن ، این روش نیز زمانی انجام می شود که رژیم و برنامه ورزش برای بیمار مناسب نباشد.

بالون داخل معده:

در این جراحی کاهش وزن یک بالن ساخته شده از سیلیسیم در معده ثابت می شود. این امر به بیمار کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهد زیرا مقدار غذای خورده شده محدود است. و باعث می شود فرد حتی با دریافت وعده های کوچک احساس سیری کند.

جراحی اسلیو

گاسترکتومی اسلیو یک روش جراحی کاهش وزن است که به عنوان گاسترکتومی اسلیو عمودی نیز شناخته می شود. این جراحی از طریق روش لاپاراسکوپی انجام می شود که در آن از ابزارهای کوچک برای ایجاد چندین برش در قسمت فوقانی معده استفاده می شود. در این روش حدود هشتاد درصد قسمت معده برداشته می شود. یک معده کوچک لوله ای شکل که اندازه و شکل موز را دارد ، ایجاد می شود. در این روش تغییرات هورمونی ایجاد می شود تا به کاهش وزن کمک کند. این هورمون ها نه تنها باعث کاهش وزن می شوند بلکه در تسکین شرایطی مانند فشار خون بالا یا هر نوع بیماری قلبی معمولی مرتبط با مشکلات وزن نیز کمک می کنند.

آیا انجام جراحی بریاتریک برای شما درست است؟

جراحی های چاقی ممکن است برای همه مناسب نباشد و بنابراین فقط در صورت وجود یک تهدید جدی برای سلامتی یا مانعی برای بیمار به دلیل وزن زیاد آنها انجام می شود. این عمل به عنوان یک روش زیبایی توصیه نمی شود زیرا ممکن است خطرات و عوارض جدی ایجاد شود.

انحراف Biliopancreatic با سوییچ اثنی عشر (BPD / DS)

این روش زمانی انجام می شود که فرد در معرض خطر سلامتی بالقوه تهدید کننده زندگی باشد ، مانند موارد زیر:

بیماری قلبی

فشارخون بالا

کلسترول بالا

آپنه خواب شدید

دیابت نوع 2

سکته مغزی

این روش برای همه افراد چاق مناسب نیست و بنابراین مراحل غربالگری انجام می شود تا مشخص شود آیا شما کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر.

گاستروپلاستی اسلیو آندوسکوپی

این روش اغلب برای نامزدهایی استفاده می شود که BMI آنها سی و بالاتر است. این روش تنها در مواردی توصیه می شود که پس از تلاش برای کنترل وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی موفق به کنترل وزن نشده باشند . بیمار باید مایل به حفظ سبک زندگی سالم و معاینه منظم باشد و همچنین در رفتار درمانی شرکت کند تا به عنوان کاندیدای این جراحی در نظر گرفته شود. این روش برای کسی که خونریزی دستگاه گوارش یا فتق هیاتال بیش از سه سانتی متر داشته یا کسی که قبلاً جراحی شکم انجام داده است مناسب نیست.

بای پس معده

جراحی بای پس معده به طور کلی برای افرادی که:

شاخص توده بدن چهل یا بالاتر است

 BMI از سی و پنج تا سی و نه همراه با مشکلات سلامتی مانند دیابت نوع 2 یا BP بالا یا آپنه خواب شدید

در برخی موارد نادر ، در صورت داشتن چندین مشکل جسمی  حتی اگر BMI شما سی تا سی و چهار باشد جراحی انجام می شود

بالون داخل معده

این روش به طور کلی برای افرادی مناسب است که:

شاخص توده بدن بین سی تا چهل داشته باشند

مایل به اتخاذ یک سبک زندگی سالم و مشارکت در رفتار درمانی هستند

تحت عمل جراحی قبلی معده یا مری قرار نگرفته اند.

جراحی اسلیو

این روش به طور کلی برای افرادی که:

شاخص توده بدن چهل یا بالاتر باشد (چاقی شدید)

BMI از سی و پنج تا سی و نه همراه با مشکلات سلامتی مانند دیابت نوع 2 یا BP بالا یا آپنه خواب شدید است.

در برخی موارد نادر ، در صورت داشتن چندین مشکل جسمی  حتی اگر BMI شما سی تا سی و چهار باشد جراحی انجام می شود

خطرات و عوارض جراحی بریاتریک

انحراف Biliopancreatic با سوییچ اثنی عشر (BPD / DS)

عوامل خطر BPD / DS شامل موارد زیر است

خون ریزی بیش از حد

عفونت

واکنش نامطلوب به بیهوشی

لخته شدن خون

مشکلات ریوی یا تنفسی

نشت در دستگاه گوارش

خطرات طولانی مدت عبارتند از:

انسداد روده

سندرم دامپینگ

سنگ صفرا

فتق

کاهش قند خون

سوء تغذیه

سوراخ شدن معده

زخم

استفراغ

گاستروپلاستی اسلیو آندوسکوپی

این روش به طور کلی ایمن تر از سایر جراحی های چاقی محسوب می شود. علائمی مانند درد و حالت تهوع را می توان برای چند روز مشاهده کرد که به راحتی با داروهای ضد درد و تهوع رفع می شوند. عمدتا افراد طی دو تا سه روز بهبود می یابند. اگرچه این رویه موقت نیست اما رویه ای است که قابل برگشت است. با این حال ، از آنجا که این جراحی یک روش کاملاً جدید است ، اثرات و خطرات آن در دراز مدت مشخص نیست.

بای پس معده

خطراتی مانند خونریزی بیش از حد ، عفونت ، واکنش های جانبی به بیهوشی ، لخته شدن خون ، مشکلات ریوی و نشت دستگاه گوارش از مشکلات کوتاه مدت است در حالی که انسداد روده ، اسهال ، حالت تهوع ، استفراغ ، سنگ صفرا ، فتق ، افت قند خون ، سوتغذیه ، زخم ، سوراخ شدن معده عوارض مربوط به سلامتی طولانی مدت است

بالون داخل معده

یک سوم افراد یک بار پس از عمل تحت تأثیر درد و حالت تهوع قرار می گیرند. اما این علائم فقط برای چند روز است که می تواند از طریق دارو برطرف شود. جایگزینی بالون داخل معده و برداشتن آنها بسیار نادر است. این احتمال وجود دارد که بالون تخلیه شود که این امر می تواند به یک خطر تبدیل شود و باعث انسداد شود که نیاز به جراحی دیگری دارد. برخی از احتمالات نادر مانند زخم یا سوراخ شدن شکم  نیز ممکن است رخ دهد.

جراحی اسلیو

خون ریزی بیش از حد

عفونت

واکنش نامطلوب به بیهوشی

لخته شدن خون

مشکلات ریوی یا تنفسی

نشت در دستگاه گوارش

انسداد روده

سندرم دامپینگ

سنگ صفرا

فتق

کاهش قند خون

سو تغذیه

سوراخ شدن معده

زخم

استفراغ

چه نتایجی را می توانید انتظار داشته باشید؟

برای هر نوع جراحی چاقی ، نتایج به شرح زیر متفاوت است:

انحراف Biliopancreatic با سوییچ اثنی عشر (BPD / DS)

ممکن است طی دو سال اول هفتاد تا هشتاد درصد کاهش وزن وجود داشته باشد. اما کاهش وزن کاملاً به تغییرات شخصی فرد در سبک زندگی او بستگی دارد. علاوه بر این ، سایر مشکلات سلامتی که به چاقی مربوط بودند ، حل و فصل می شوند.

گاستروپلاستی اسلیو آندوسکوپی

این جراحی ممکن است منجر به کاهش قابل توجه وزن شود. و در مطالعات نشان داده شده است که 17.8 کیلوگرم برای فرد دارای شاخص توده بدنی سی و هشت فقط در مدت شش ماه و نوزده کیلو در حدود دوازده ماه کاهش می یابد. و در حدود سی و سه کیلوگرم در شخصی که در شش ماه شاخص توده بدن چهل و پنج داشته است. (این نتایج ممکن است در هر بیمار متفاوت باشد).

بای پس معده

این روش به کاهش وزن طولانی مدت کمک می کند. میزان کاهش وزن به جراحی و همچنین تغییر سبک زندگی بستگی دارد. فرد ممکن است فقط طی دو سال پس از جراحی تا شصت درصد کاهش وزن نشان دهد.

بالون داخل معده

این جراحی باعث می شود فرد حتی با وعده های خیلی کوچکتر احساس سیری کند. از این رو فرد تمایل دارد کمتر از قبل غذا بخورد. همچنین تغییرات هورمونی ناشی از اشتها کنترل می شود. فقط در مدت نیم سال می توان ده تا پانزده درصد از کاهش وزن را مشاهده کرد.

جراحی اسلیو

این جراحی کاهش عمده وزن تا شصت درصد را نشان می دهد که در صورت تغییر شیوه زندگی سالم ، رژیم غذایی و ورزش ، می توان آن را حفظ کرد.

آیا این جراحی ها شامل پوشش بیمه می شود؟

درمان جراحی چاقی گران است. هزینه به عوامل مختلفی مانند موارد زیر بستگی دارد

نوع جراحی انتخاب شد

هزینه جراح

بیمارستان منتخب

وسایل مورد استفاده

مشاوره

بیهوشی

مراحل پیگیری

پوشش بیمه بستگی به روش چاقی دارد که توسط شخص انتخاب شده است…………………..

چگونه می توانم وزن خود را پس از جراحی بریاتریک حفظ کنم؟

موفقیت جراحی چاقی تا حد زیادی به تغییرات رفتاری و سبک زندگی بستگی دارد که بیمار پس از جراحی از آن استفاده می کند. بیماران باید با دقت برنامه غذایی را که توسط متخصص تغذیه تجویز شده است دنبال کنند و همچنین برای تغییر نگرش خود نسبت به تغذیه و ورزش اقدام کنند.

رژیم قبل از جراحی

جراح چاقی ممکن است هدف کاهش وزن و برنامه ای را که باید قبل از جراحی به دست آورید تجویز کند. این کاهش وزن به کاهش چربی های اضافی در اطراف کبد و همچنین در ناحیه شکم کمک می کند تا احتمال عوارض را کاهش دهد. اگر به هدف تجویز شده در وزن نرسیدید ، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که این روش را به تأخیر بیندازد.

برنامه رژیم غذایی (قبل از جراحی)

این دستورالعمل ها ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و همچنین به نوع جراحی بستگی دارد:

از پرخوری پرهیز کنید

نوشیدنی های پر قند را از بین ببرید

مکمل های مولتی ویتامین روزانه ممکن است توصیه شود

مکمل های پروتئینی ممکن است توصیه شوند

از مصرف غذاهای پر کربوهیدرات باید خودداری شود

چربی های اشباع شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید

برنامه رژیم (بعد از جراحی)

برنامه رژیم غذایی پس از جراحی ممکن است چندین مرحله ادامه داشته باشد که توسط پزشک یا متخصص رژیم درمانی ارائه می شود.

مرحله 1: رژیم مایع

برای روزهای اولیه پس از جراحی فقط چند اونس مایعات شفاف مجاز است. پس از آن ، می توان این نوع مایعات را مصرف کرد.

شیر بدون چربی

سوپ و آبگوشت سبک

چای یا قهوه بدون کافئین

آب شیرین نشده

ژلاتین بدون قند

مرحله 2: رژیم غذایی خالص

غذای خالص شامل غذایی با قوام غلیظ ، مانند پودینگ است. ادویه ها ممکن است معده را تحریک کنند بنابراین بهتر است از مصرف کامل آنها خودداری کنید.

بیشتر میوه های بدون هسته را ترجیح می دهند و همچنین از مصرف سبزیجات فیبری خودداری کنید. به طور کلی در این مرحله میوه هایی مانند موز ، هلو ، زردآلو ، گلابی ، آناناس ، خربزه توصیه می شود. همچنین ممکن است متخصص تغذیه سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی ، اسفناج ، هویج و لوبیا سبز را تجویز کند.

مرحله 3: رژیم نرم

در این مرحله پزشک به شما پیشنهاد می کند که با غذای نرم و به راحتی جویدنی شروع کنید. که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تخم مرغ آب پز نرم

گوشت چرخ شده

ماهی سفید پخته شده

میوه های کنسرو شده

ماست

ماهی سفید

پنیر

گوشت گاو

مرغ

تخم مرغ مخلوط شده

مرحله 4: تثبیت

در این مرحله می توانیم غذای جامد را دوباره در رژیم غذایی خود وارد کنیم. این مرحله اساساً فقط پس از 2 ماه شروع می شود. غذا باید به قطعات کوچک تجزیه و جویده شود زیرا معده شما کوچکتر است. بهتر است غذا را به آرامی وارد کنید تا تحمل معده شما مشخص شود و رژیم غذایی طوری تنظیم شود که هیچ گونه ناراحتی ایجاد نکند.

غذاهای قابل اجتناب در مرحله 4:

ذرت بو داده

گوشت سفت

غذای سرخ شده

غذای ترد

غذای خشک

محصولات نان

دستورالعمل رژیم بعد از عمل

بعد از عمل جراحی ، باید برخی از دستورالعمل های مادام العمر را دنبال کنید و سبک زندگی خود را تنظیم کنید. بهتر است وعده های غذایی خود را در خانه تهیه کنید و همیشه همراه داشته باشید تا از پرخوری ناسالم جلوگیری کنید.

در اینجا رهنمودهایی وجود دارد که باید بعد از انجام مراحل مادام العمر آنها را دنبال کنید.

به آرامی بخورید و بنوشید و در هر وعده غذایی سرعت خود را حفظ کنید

کنترل میزاه وعده ها ضروری است

اگر بدن شما علائم ناراحتی دارد ، به آن توجه کنید

غذاهای غنی از چربی های اشباع شده را حذف کنید

از مصرف نوشیدنی ها مخصوصاً شیرین شده در وعده های غذایی خودداری کنید

در طول روز هیدراته باشید

غذا را کاملاً بجوید و آن را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید

سبک زندگی پس از جراحی تغییر می کند

برنامه ورزشی خود را بلافاصله بعد از جراحی شروع نکنید. اجازه دهید بدن شما بهبود یابد و بنابراین به آرامی پیش بروید. ورزش آرام شامل پیاده روی ، شنا ، یوگای ساده ، حرکات کششی و تمرینات تنفس عمیق در ماه های اولیه توصیه می شود.

تمرینات قدرتی و تمرینات قلبی را فقط پس از مشورت با پزشک می توان شروع کرد.

حتی تغییرات ساده در زندگی روزمره نیز می تواند مفید باشد مانند

پیاده روی

از نشستن به مدت طولانی خودداری کنید

کشش در محل کار

استفاده از پله به جای آسانسور

چگونه می توان با پوست شل پس از جراحی مقابله کرد؟

توده عضلانی را حفظ کنید: روش بهتر برای جلوگیری از پوست اضافی ، ایجاد قدرت بدن است. پوست نه تنها با افزایش وزن ، بلکه با افزایش عضلات نیز گسترش می یابد. حفظ عضلات می تواند از ایجاد پوستی بیش از حد شل جلوگیری کند. ورزش هایی مانند حرکت اسکات و ددلیفت می توانند در این امر کمک کنند. (با این حال ، این کار فقط پس از گرفتن مجوز از پزشک باید انجام شود).

ورزش قلبی برای چربی سوزی: هنگامی که جراح به شما مجوز ورزش داد ، بلافاصله با ورزش قلبی خود شروع کنید. پیاده روی بهترین شروع ورزش قلبی است و بدن شما بهبود می یابد و به تمرینات دیگری مانند دویدن ، شنا یا دوچرخه سواری می رسد.

رژیم غذایی را حفظ کنید: از مواد غذایی استفاده کنید که به کاهش رشد پوست اضافی کمک می کند. غذای سالم به ارتقا پوست سالم کمک کرده و به رشد عضله نیز کمک می کند. روی مواد غذایی مانند بادام هندی یا بادام یا آجیل برزیل تمرکز کنید. میوه هایی مانند توت و غلات کامل نیز می توانند کمک کنند.

از آفتاب دور بمانید: زیاد بودن آفتاب برای افرادی که بعد از عمل می خواهند روی افتادگی پوست خود کار کنند اصلاً خوب نیست. پروتئین های تقویت کننده پوست ممکن است به دلیل نور زیاد خورشید کاهش یابد.

از بین بردن پوست اضافی با جراحی: چندین عمل جراحی مختلف برای از بین بردن پوست اضافی استفاده می شود ، اینها اقدامات کاملاً زیبایی هستند و از اختیارات بیمار است:

لیفت صورت – به از بین بردن افتادگی پوست در میانه صورت ، فک و گردن کمک می کند.

لیفت پستان – سینه آویزان بالا می رود.

حرکات شکمی – پوست اضافی در ناحیه معده برداشته می شود.

لیفت پایین بدن – آویزان شدن پوست در معده ، باسن ، ران داخلی و خارجی برداشته می شود.

لیفت ران داخلی – از بین بردن پوست اضافی در ناحیه داخلی ران.

لیفت بازو – آویزان شدن پوست و چربی اضافی از قسمت بالای بازوها.

این جراحی ها کاملاً جنبه زیبایی دارند با این حال ، مشورت با پزشکان در مورد اینکه آیا این روش ها برای شما بی خطر است ضروری است. همچنین برای ایجاد اعتماد به نفس و مقابله با مسائل مربوط به تصویر بدن ، باید در مشاوره روانشناسی و رفتاردرمانی شرکت کنید.

Solverwp- WordPress Theme and Plugin