Skip to main content

علائم ، انواع ، علل و درمان

دیابت چیست؟

دیابت طی دو دهه اخیر به یک بیماری معمول تبدیل شده است و به طور فزاینده ای به سبک زندگی و رژیم غذایی نسبت داده می شود. در حالی که امروزه اطلاعات در مورد دیابت به راحتی در دسترس است ، با توجه به پیامدهای طولانی مدت بیماری ، مهم است که با یک متخصص مشورت کنید.

دیابت یک بیماری پزشکی مزمن است که در آن عدم توانایی استفاده از هورمون انسولین برای تجزیه گلوکز به شکلی که توسط سلولهای بدن قابل جذب باشد باعث ایجاد سطح بالایی از گلوکز در بدن می شود. گلوکز منبع اصلی تأمین انرژی بدن است و از غذایی که می خوریم تجزیه می شود. انسولین به بدن کمک می کند تا گلوکز را به شکلی تجزیه کند که به سلولها اجازه می دهد این گلوکز را به شکلی حمل کنند که می تواند برای تأمین انرژی به بدن استفاده شود. افزایش قند خون یکی از علائم مشخصه این بیماری است.

پانکراس غده ای است که در شکم واقع شده و دارای عملکردهای غدد درون ریز و برون ریز است. برخی از هورمون های تولید شده مستقیماً در جریان خون ترشح می شوند ، در حالی که برخی در مجاری مختلف نیز ترشح می شوند. آنزیم ها توسط لوزالمعده در روده کوچک ترشح می شوند. در آنجا تجزیه غذایی که از معده خارج شده است ادامه دارد. پانکراس همچنین هورمون انسولین تولید کرده و آن را در جریان خون ترشح می کند ، جایی که میزان گلوکز یا قند بدن را تنظیم می کند. مشکلات مربوط به کنترل انسولین می تواند منجر به دیابت شود. در مواردی که لوزالمعده قادر به تولید انسولین نباشد ، سطح گلوکز در بدن بدون استفاده باقی می ماند و خون مقدار زیادی گلوکز را در بدن حمل می کند و باعث می شود یک فرد دیابتی علائم مختلف دیابت را تجربه کند.

علائم دیابت

اگرچه علائم بر اساس نوع دیابت متفاوت است ، اما بسیاری از آنها خصوصاً در فازهای ابتدایی مشابه هستند. یک تفاوت عمده در سرعت بروز علائم مختلف در دیابت نوع 1 است که بالاتر از نوع 2 است.

خستگی: از آنجا که انسولین برای کمک به جذب گلوکز در خون ضروری است و در بیماران دیابتی انسولین یا تولید نمی شود و یا استفاده نمی شود ، گلوکز کافی برای تأمین انرژی سلول ها وجود ندارد. در حالی که سطح قند خون در چنین بیمارانی زیاد است ، از آنجا که جذب کم گلوکز توسط سلول ها وجود دارد، سلول ها تمایل به خستگی دارند.

گرسنگی: علیرغم خوردن مقادیر بیشتر ، این احتمال وجود دارد که بیماران دیابتی دچار گرسنگی شوند زیرا بدن تغذیه را به دلیل عدم فرآوری قند ثبت نمی کند. بیماران دیابتی علی رغم وعده های غذایی منظم ، اغلب گرسنه و خسته هستند و این نشانه ای از کمبود عملکرد انسولین در بدن است.

تکرر ادرار: از آنجا که قند خون در موارد دیابت زیاد است ، سیستم کلیوی بدن قادر به جذب مجدد مقدار زیادی از آب در طی فرآیند هضم غذا نیست. این باعث می شود که مقدار زیادی از آب به عنوان ادرار به بیرون رانده شود و در نتیجه تمایل به ادرار در فواصل مکرر افزایش یابد. تعداد دفعات ادرار در یک فرد دیابتی ممکن است دو برابر یا بیشتر از یک فرد عادی بدون دیابت باشد. بهتر است چنین علامتی را نادیده نگیرید زیرا اغلب نشانه قطعی دیابت است.

تشنگی: تکرر ادرار باعث می شود بدن دیابتی با سرعت بیشتری آب خود را از دست بدهد ، بنابراین بیمار دائماً تشنه می شود. تشنگی مداوم یک نشانه معمولی از سو عملکرد کلیه یا دیابت است  و نباید آن را نادیده گرفت. اگر شرایط بعد از مدتی فروکش نکند و در یک فرد نسبتاً سالم وجود داشته باشد، بیشتر نگران کننده است.

خشکی دهان: کمبود جذب آب توسط دستگاه گوارش باعث خشکی دهان و بوی بد دهان می شود و این امر اغلب با احساس تشنگی همراه است. با وجود مصرف منظم آب ، بدن در موارد دیابت ممکن است به راحتی احساس کمبود آب در همه زمان ها کند.

خشکی پوست: پوسته پوسته شدن یا خارش پوست که به رغم استفاده موضعی از پمادها مرطوب نشده است ، ممکن است نشان دهنده کم آبی بدن ناشی از دیابت باشد. پوست کم آب دارای خارش و پوسته پوسته شدن است و برای بسیاری از بیماران دیابتی یک عارضه جانبی ناراحت کننده است.

تاری دید: اثرات طولانی مدت دیابت شامل تاری دید و اغلب گلوکوم است. به دلیل عدم توانایی بدن در حفظ مایعات و کمبود آب بدن ، باعث تغییر شکل لنز می شود و در نتیجه بینایی بیمار را تاری می کند.

ترمیم آهسته بریدگی ها: سیستم عصبی در مورد دیابت تأثیر منفی می گذارد  و زخم ها در بیماران دیابتی به دلیل عدم توانایی بدن در کمک به روند بهبودی ، کندتر از حد متوسط بهبود می یابند.

کاهش وزن: با وجود وعده های غذایی منظم ، بدن ممکن است نتواند از تغذیه استفاده کند و در غیاب قند شروع به سوزاندن چربی می کند. این مساله می تواند منجر به مشکلات ناسالم کاهش وزن شود و اغلب در بیماران دیابتی دیده می شود.

علل دیابت

عملکرد هورمون انسولین انتقال قند از خون به داخل سلول های بدن است که توسط این سلول ها تجزیه می شود تا انرژی لازم برای کارهای روزمره بدن را بدست آورد. در مورد دیابت ، بدن یا دچار کمبود انسولین است و یا قادر به استفاده موثر از انسولین ساخته شده در لوزالمعده نیست ، و مقدار زیادی باقیمانده قند در خون باقی می گذارد و باعث افزایش قند خون و علائم دیابت می شود. هایپرگلیسمی در صورت عدم درمان ، آسیب شدیدی به سیستم کلیه ، چشم و همچنین سایر اعضای بدن وارد می کند و ممکن است برای بیمار کشنده باشد.

انواع مختلف دیابت دلایل مختلفی دارد ، اما بیشتر آنها مربوط به تغییرات هورمونی است که بر تولید یا عملکرد انسولین تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، در دیابت نوع 1 ، سلولهای تولید کننده انسولین در پانکراس از طریق فعالیت خود ایمنی از بین می روند و بدن را با کمبود انسولین برای متابولیسم قند مواجه می کند. در دیابت نوع 2 ، بدن ممکن است در برابر اثرات انسولین در سطح سلولی مقاوم شود ، در نتیجه سلول ها قادر به جذب قند از جریان خون نیستند. تغییرات هورمونی مربوط به بارداری نیز ممکن است در برخی افراد باعث دیابت شود ، به خصوص اگر افزایش وزن در دوران بارداری به یک مسئله تبدیل شده باشد.

دیابت نوع 1 به دلیل عوامل ژنتیکی ایجاد می شود و شروع آن در سنین بالاتر مشاهده می شود. این بیماری به عنوان دیابت نوجوانان نیز شناخته می شود و نیاز به مراقبت پزشکی منظم دارد. در صورت شناخته شدن اینکه یکی از اعضای خانواده از دیابت نوع 1 رنج می برد ، لازم است علائمی را که ممکن است شروع دیابت را نشان دهند ، کنترل کنید. دیابت نوع 2 ناشی از نگرانی در مورد سبک زندگی و رژیم غذایی است و اگر این بیماری به طور ژنتیکی منتقل شود احتمال ابتلا به آن بیشتر است. مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده ، کمبود تغذیه ، قند زیاد در رژیم غذایی ، کم تحرکی و چاقی اغلب با دیابت نوع 2 در ارتباط است.

عوامل خطر دیابت

عواملی که فرد را در معرض خطر بیشتر دیابت قرار می دهد عبارتند از:

چاقی

بی تحرکی و کمبود ورزش

سابقه خانوادگی دیابت نوع 2

سابقه قبلی دیابت بارداری

فشار خون بالا

کلسترول بالا یا تری گلیسیرید

اختلال تخمدان پلی کیستیک (PCOD)

نداشتن رژیم غذایی متعادل

سن؛ افراد بالای 40 سال به احتمال بیشتری به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند

امروزه جمعیت زیادی در معرض خطر دیابت هستند و در سراسر کشورهای در حال رشد ، این بیماری روز به روز شیوع بیشتری می یابد و تا یک چهارم جمعیت سالمندان را تحت تأثیر قرار می دهد. دیابتی ها مستعد ابتلا به سایر اختلالات بهداشتی نیز هستند ، بنابراین از نظر سلامتی آسیب پذیرتر می شوند. برای جلوگیری از بیماری ، باید در معاینات منظم عوامل خطر بالا را در نظر گرفت.

مراحل پیشگیری از دیابت

تحقیقات نشان داده است که مقادیر بالاتر انسولین احتمالاً باعث مقاومت به انسولین شده و ایجاد دیابت نوع 2 را در بیمار با سوابق ژنتیکی ایجاد می کند. پیشگیری از دیابت از طریق مدیریت رژیم غذایی و سبک زندگی پیشنهاد می شود و رژیم کم کربوهیدرات گام اساسی پیشنهاد شده برای جلوگیری از عوارض بعدی دیابت به منظور کاهش سطح هیپرگلیسمی در بدن است. ورزش برای کاهش سطح قند خون به طور خاص و جلوگیری از چاقی نیز ممکن است از دیابت نوع 2 جلوگیری کند. در  شرایطی است که سطح قند خون در بدن بالاتر از حد متوسط بوده اما به اندازه دیابت نباشد ، پیشگیری از بیماری دیابت امکان پذیر است.

برخی از مراحل اصلی برای پیشگیری از دیابت عبارتند از:

محدودیت در مصرف الکل

محدود کردن مواد غذایی با محتوای قند بالا از جمله شیرینی و نوشیدنی های غیر الکلی

محدودیت مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های زیادی مانند سیب زمینی ، نان سفید و برنج

قطع غذاهای فرآوری شده

ترک سیگار

برنامه های ورزشی شامل فعالیت های منظم

پیاده روی منظم در شرایطی که فرد نیاز به نشستن طولانی مدت داشته باشد

تغییر در رژیم غذایی عامل اصلی پیشگیری از دیابت است. هیچ فعالیتی نمی تواند آسیب هورمونی را پس از شروع بیماری برطرف کند ، اگرچه ممکن است به کنترل آن کمک کند. در رژیم های غذایی حاوی قند تصفیه شده و غذاهای کاملاً فرآوری شده، بدن نیاز به تولید مقادیر بیشتری انسولین برای جذب قند خون دارد. قطع چنین غذاهایی کمک زیادی به جلوگیری از شروع دیابت می کند، خصوصاً در افرادی که قبلاً در معرض این بیماری هستند.

نشان داده شده است که ورزش حساسیت انسولین سلول ها را افزایش می دهد و به بدن کمک می کند تا به طور موثرتری در جذب قند از جریان خون استفاده کند. ثابت شده است که تمرینات با شدت بالا ، به جای پیاده روی ملایم ، میزان حساسیت سلول ها را تا حد زیادی افزایش می دهد و به جلوگیری از دیابت کمک می کند. با این حال ، باید مراقب بود که تأثیر ورزش از طریق مصرف غذاهای فرآوری شده خنثی نشود. همچنین در صورت مشکوک بودن به دیابت ، حفظ یک برنامه ورزشی منظم ضروری می شود ، زیرا تأثیر تمرینات کافی نیست و بدن برای حفظ حساسیت سلولی به انسولین به فعالیت منظم نیاز دارد.

تشخیص دیابت

تشخیص دیابت توسط پزشکان از طریق آزمایش قند خون در شرایط ناشتایی انجام می شود. روش دیگر تعیین شرایط دیابتی از طریق آزمایش A1C است که به آزمایش هموگلوبین گلیكتی نیز معروف است و نیازی به ناشتا بودن نیست.

A1C  :این آزمایش میزان قند متصل به هموگلوبین را اندازه گیری می کند و نتایج نشان دهنده متوسط ​​مقدار قند برای دو یا سه ماه گذشته است. سطح A1C   6.5٪  در دو آزمایش انجام شده در دو روز جداگانه نشانگر دیابت است و در این مرحله علائم بیماری از قبل شروع شده و نیاز به مداخله پزشکی قطعی دارند. سطح A1C در محدوده 5.7-6.4٪ نشان دهنده پیش دیابت است. کمتر از 5.7٪ در تست A1C طبیعی تلقی می شود.

آزمایش قند خون ناشتا: این آزمایش  با معده خالی و بدون خوردن و نوشیدن چیزی حداقل به مدت هشت ساعت انجام می شود. قند خون ناشتا طبیعی کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر است. اگر سطح قند خون بیش از 126 میلی گرم در دسی لیتر باشد ، دیابت تشخیص داده می شود و دامنه پیش دیابت بین 100-125 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می یابد.

آزمایش قند خون تصادفی: صرف نظر از آزمایش ناشتا ، یک نمونه خون که سطح قند خون بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر خون را در دو نوبت آزمایش جداگانه نشان می دهد ، نشانگر دیابت است.

تست تحمل گلوکز خوراکی: این آزمایش میزان متابولیسم گلوکز توسط فرد را تشخیص می دهد. این امر به ناشتایی شبانه نیاز دارد و پس از آن سطح قند خون ناشتا اندازه گیری می شود. بعد از این ، یک مایع شیرین مصرف می شود و سطح قند خون برای دو ساعت آینده به صورت دوره ای آزمایش می شود.

سطح قند خون کمتر از 140 میلی گرم در دسی لیتر طبیعی است در حالی که سطح بالاتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر پس از دو ساعت نشان دهنده دیابت است. قند بین 140 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهنده پیش دیابت است.

درمان دیابت

انواع مختلف بیماری های دیابتی به روش های مختلف درمانی نیاز دارند. این روش ها اغلب بسته به سابقه خانوادگی دیابت ، سلامت کلی بیمار و ملاحظات مالی ارائه می شوند. رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی علاوه بر دارو ، بخش عمده ای از رژیم مورد نیاز برای درمان دیابت است.

درمان دیابت همچنین نیاز به نظارت مداوم بر سطح قند خون و نگه داشتن آنها در حد توصیه شده توسط یک متخصص پزشکی همراه با تغییر سبک زندگی دارد. رژیم غذایی از نوسانات سریع در سطح قند خون جلوگیری می کند و به بدن اجازه می دهد تا سطح ثابت گلوکز را در بدن حفظ کند ، و اثر دارو را آسان تر می کند. اگر پزشک به دیابت نوع 1 مشکوک باشد ، این بدان معناست که پانکراس قادر به تولید انسولین کافی برای متابولیسم قند خون نیست و مصرف انسولین از طریق تزریق یا پمپ انسولین مورد نیاز است. بسته به تشخیص کامل ، بیمار ممکن است از یک یا ترکیبی از چند دوز انسولین سریع اثر ، منظم (کوتاه اثر) ، متوسط ​​اثر ، طولانی مدت یا فوق العاده طولانی استفاده کند. این روش درمانی همچنین همراه با ورزش ، تغییر در سبک زندگی کلی و اصلاح رژیم غذایی همراه  است. این نوع دیابت نیاز به نظارت بر سطح قند خون چندین بار در روز و تعیین نوع مصرف انسولین در صورت تجویز ترکیبی دارد.

دارو برای دیابت نوع 2 ممکن است در یک مرحله پیشرفته لازم باشد. با این حال ، در بسیاری از بیماران دیابتی ، ترکیبی از رژیم غذایی و انتخاب سبک زندگی فعال برای درمان این بیماری کافی است. این داروها به روش های مختلف کار می کنند و شامل داروهایی هستند که باعث افزایش تولید انسولین در لوزالمعده ، کاهش جذب قند در روده ها ، افزایش کارایی انسولین ، کاهش تولید قند با تأثیر بر عملکرد کبد، می شوند که از جذب مجدد قند توسط سیستم کلیوی یا تزریق انسولین مصنوعی جلوگیری می کنند.  اغلب اوقات ، ترکیبی از این داروها برای درمان بیماری های دیابتی در بیماران استفاده می شود و تعدادی از داروها در هر یک از دسته های فوق موجود است.

عوارض دیابت

در صورت عدم درمان ، دیابت یک بیماری بسیار شدید است که ممکن است باعث از کار افتادگی چند عضو و در نهایت مرگ شود. برخی از عوارض ناشی از دیابت عبارتند از:

بیماری های قلبی: عملکرد قلبی عروقی بلافاصله با افزایش سطح قند خون در بدن تأثیر می پذیرد و افراد دیابتی بیشتر از افراد عادی در معرض بیماری های قلبی هستند.

بیماری کلیه: مقادیر بالای قند خون همانند دیابت می تواند به کلیه ها به شدت آسیب برساند و منجر به آسیب جبران ناپذیری شود. اگر دیابت به یک مرحله پیشرفته رسیده باشد، ممکن است بیمار به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز داشته باشد.

آسیب عصبی: بی حسی نسبت به اندام ها یا پاها نشان دهنده آسیب عصبی ناشی از دیابت درمان نشده است. مویرگهای موجود در اعصاب تحت تأثیر منفی قرار گرفته و منجر به احساس گزگز ، درد اسپاسم یا بی حسی می شوند. مردان در صورت آسیب عصبی ممکن است تحت تأثیر اختلال نعوظ قرار بگیرند.

رتینوپاتی یا گلوکوم: بیماری های چشمی مانند آسیب شبکیه یا آب مروارید و گلوکوم توسط دیابت تشدید می شوند زیرا عصب بینایی ، شبکیه یا شکل قرنیه ممکن است تحت تأثیر مقادیر بالای قند خون آسیب پذیرند.

شرایط پوست: کاهش سطح آبرسانی در بدن می تواند پوست را خشک و خارش دار کند و در برابر عفونت های باکتریایی و قارچی ، از جمله اگزما آسیب پذیر باشد.

مشکلات شنوایی: اختلال در گوش به دلیل آسیب عصبی عارضه ای است که از دیابت پیشرفته ناشی می شود و به ویژه در مردان ایجاد می شود.

شرایط بهداشت روانی: بیماری آلزایمر و افسردگی هر دو در بیماران دیابتی بیشتر از افراد عادی هستند.

دیابت بارداری یا دیابت که به خصوص به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری اتفاق می افتد ، ممکن است منجر به عوارضی شود:

نوزادان بزرگتر: عبور گلوکز اضافی از جفت برای تحت تأثیر قرار دادن کودک ، نشانه ای از دیابت است. این نوع تولد معمولاً به برش C احتیاج دارد.

کاهش قند خون در نوزادان: برخی از کودکان مادران دیابتی ممکن است با قند خون پایین متولد شوند زیرا ممکن است تولید انسولین آنها تحت تأثیر قرار گیرد. این مورد از طریق محلول های گلوکز و تغذیه منظم قابل درمان است و ممکن است به درمان بیشتری احتیاج نداشته باشد.

احتمال  ابتلا یا ابتلا به دیابت نوع 2 در سنین بالاتر در بزرگسالی درکودکانی که مادران آنها دیابتی هستند ، زیاد است.

بازیابی و مراقبت های بعدی

تغییر سبک زندگی قسمت اصلی بهبودی دیابت است. اکثر این تغییرات برای اطمینان از تأثیرات لازم بر روی بیمار نیاز به معاینه منظم  پزشک دارند. علاوه بر افزایش مصرف رژیم غذایی میوه های تازه ، سبزیجات خام و آجیل ، ورزش توصیه می شود. در بعضی موارد ، تعطیلی موقت از کار یا تغییر شغل ممکن است لازم باشد. فعالیت منظم در مقابل سبک زندگی بی تحرک یک ضرورت است. کاهش وزن در اطراف شکم خصوصاً برای بیماران دیابتی مهم است و کاهش وزن کلی نیز توصیه می شود.

رژیم غذایی در دیابت

علاوه بر میوه ها و سبزیجات ، یک رژیم غذایی متعادل شامل ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا توصیه می شود. سبزیجات برگ دار ، آجیل و دانه ها ، غذاهای ضد التهاب مانند زردچوبه و انواع خاصی از دارچین ، غذاهای تخمیری مانند ماست ، کفیر و همچنین انواع توت ها بخشی از هر رژیم غذایی سالم است و به ویژه برای بیماران دیابتی توصیه می شود. علاوه بر مصرف غذاهای خاص، حذف برخی از غذاها از رژیم دیابت بسیار ضروری است ، از جمله:

نوشیدنی های شیرین

چربی های ترانس

نان سفید ، ماکارونی و سایر مواد تهیه شده از آرد تصفیه شده

برنج

ماست طعم دار و آب میوه های بسته بندی شده؛ اینها معمولاً حاوی مقادیر بسیار زیادی قند هستند

غلات طعم دار

سیب زمینی سرخ کرده

برنامه ورزشی برای دیابت

بسته به پیشرفت دیابت ، یک رژیم ورزشی به بیماران توصیه می شود که ممکن است شامل یک یا ترکیبی از برخی از تمرینات زیر باشد:

پیاده روی

شنا کردن

دوچرخه سواري

ایروبیک

یوگا

تمرینات مقاومتی

وزنه برداری

فعالیت های قلبی عروقی بخشی منظم از برنامه ورزشی را برای بیماران دیابتی تشکیل می دهد و به جلوگیری از عوارض بعدی کمک می کند.

Solverwp- WordPress Theme and Plugin